top of page

BiblioLAB – zjazd lokalny dla bibliotekarzy

z WIELKOPOLSKI

Koźmin Wielkopolski 2019

W 2012 w ramach Programu Rozwoju Bibliotek powstała ogólnopolska sieć liderów świata bibliotecznego, która nosi nazwę LABIB. Przez kilka lat sieć działała przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku sieć została zarejestrowana jako stowarzyszenie.

BiblioLAB jest jednym z projektów realizowanych w ramach LABIBu. Jest to forma spotkania bibliotekarzy, podczas których uczestniczą oni w różnego rodzaju warsztatach. Spotkania są również okazją do poznania bibliotekarzy z pasją, do wymiany praktycznej, branżowej wiedzy oraz zaprezentowania dobrych praktyk podczas sesji stolików eksperckich. Organizatorami takich spotkań są członkowie sieci LABIB, przy współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku BiblioLABy odbędą się m. in. w województwach – małopolskim, mazowieckim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubelskim. Pilotażowa edycja wydarzenia odbyła się 28 września 2017 r. w Lublinie.

Wielkopolski BiblioLAB - zjazd szkoleniowy bibliotekarzy odbył się w Koźminie Wielkopolskim 8 lutego 2019 r. Organizatorem zjazdu była Sieć LABiB w współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rozdrażewie, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Koźminie Wielkopolskim.

 

W koźmińskiej Bibliotece bibliotekarzy i gości powitały: Elżbieta Rychlik – kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Koźminie Wielkopolskim oraz Alicja Banaszek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie, koordynator zjazdu. Głos zabrał również burmistrz Maciej Bratborski, który witając zgromadzonych powiedział "Dziś rola biblioteki nie może się ograniczać do wypożyczania książek. Współczesna biblioteka musi być nowoczesną przestrzenią do realizowania rozmaitych wydarzeń i inicjatyw lokalnych. Koźmińska Biblioteka ma aspiracje taką rolę spełniać."

 

Część szkoleniowa rozpoczęła się dwoma interesującymi wykładami.
"O niekonwencjonalnych działaniach w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin" opowiedziała dyrektor Agnieszka Borkiewicz.Z kolei Dariusz Pryczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich, namawiał do tego by nawet mała biblioteka stawała się wielką.

 

Następnie bibliotekarze z ośmiu bibliotek zaprezentowali swoje dobre praktyki w ramach tzw. stolików eksperckich.
"Razem z Biblioteką" – zaprezentowała Alina Kajewska z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie. "Filmowy wieczór w Bibliotece", to temat prezentacji Anny Ciesiółka i Magdaleny Jędraszak z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Organizację Akademii Koźminieckiej omówił Tomasz Potemkowski z Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku. Dalej swoje dobre i sprawdzone praktyki zaprezentowały: Małgorzata Adamczak Józefiak z Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo - "Manualne mamy", Dariusz Pryczak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich - "Ujarzmić media", Renata Gość z Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy - "Książkowe inspiracje dla dzieci", Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak, Wiesław Dobruszek, Andrzej Przewoźny z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie - "Biblioteka żużlowa - od stadionu do biblioteki" oraz Renata Tuszyńska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli - "Lokalna historia na starych fotografiach, uratowana od zapomnienia."

 

Po prezentacjach w ramach stolików eksperckich uczestnicy zjazdu usłyszeli o możliwościach rozwoju i edukacji dorosłych oraz LABIBie. O jego historii, działaniach i planach opowiedziała Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie - ambasador Labib. W kolejnym wystąpieniu Jakub Kozłowski z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji przedstawił jak bibliotekarze mogą wykorzystać Platformę EPALE do własnego rozwoju oraz ofertę programu Erasmus+ sektora Edukacja dorosłych dla bibliotek.

 

W ostatniej części spotkania odbyły się cztery warsztaty:
- "Gry planszowe w bibliotece" - które poprowadziła Paulina Milewska, znana wszystkim bibliotekarzom w Polsce i Europie, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Odjazdowy Bibliotekarz. Następne "Użytkownicy niepełnosprawni w bibliotece. Komunikacja, włączanie, współpraca." "Znaczenie komunikacji w pracy bibliotekarza" i "Digitalizacja w praktyce" poprowadzili kolejno: Anna Rutkowska, Dariusz Pryczak, wymienieni wcześniej, oraz Monika Buchwald z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Dodatkową atrakcją zjazdu była wystawa ex librisów ze zbioru dra Józefa Zdunka oraz wizyta w Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

Składam podziękowania wszystkim prelegentom oraz osobom i instytucjom, które wsparły organizację BiblioLABU w Koźminie Wlkp. W sposób szczególny dziękuję członkom LABIBu: Monice Schmeichel-Zarzecznej za wszelką pomoc oraz Annie Rutkowskiej, Ewie Szabat i Karolowi Baranowskiemu. Dziękuję za współpracę i obecność na zjeździe naszej labibowej opiekunce z ramienia FRSI Martynie Woropińskiej.


Alicja Banaszek

Działania sieci LABiB są wspierane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.
Fot. Magdalena Mikołajczyk, Marcin Laska, Agnieszka Kolenda

bottom of page